بهبود رتبه در موتورهای جستجو

موتورهای جستجو
اشتراک

بهبود رتبه در موتورهای جستجو

 

یکی از ۱۰۱ اصل تجارت خوب، داشتن درک صحیح از رقباست. با تحقیق کردن در این مورد، تجزیه و تحلیل اطلاعات و فهمیدن انگیزه ها، اهداف و اقدامات رقیب برای خودتون یه برتری بوجود بیارید. حالا در ارتباط با سئو یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو ، شما دارید برای بدست آوردن جایگاه رتبه موتورهای جستجو با سایت های دیگر رقابت می کنید. در این مقاله میخواهیم چند تا نکته بگیم که در این رقابت کمکتان باشد.

 

  • یک دید دیجیتالی

 

اگر بتوانید در صفحه اول گوگل نمایش داده بشوید، موج ترافیک به سمتتان میاید. هر چه رتبه بالاتر باشد بهتر است. اما برای رتبه گرفتن، رقیب شما فقط محدود به شرکت هایی که محصولاتی مشابه شما میفروشند یا خدماتی مشابه خدمات شما ارائه میدهند نمیشود، بلکه خیلی وقت ها فضای صفحه اول گوگل رو شرکت های قوی و برتری میگیرن که شاید حتی از نظر موضوعی هم هیچ ربطی به شما نداشته باشند. ویکی پدیا، یوتیوب ، فیسبوک و سایر همیشه رتبه شان بالای صفحه نتایج موتورهای جستجو است. پارسال، حدود ۳۰% مواقع، جایگاه دوم نتایج را ویکی پدیا پر کرده بود، یعنی ویکی پدیا ۲۰% از رتبه های جایگاه های بالا در موتورهای جستجو را بدست آورده بود.

دلیل رتبه گرفتن ویکی پدیا به چند دلیل است:

اول بخاطر وسعت فوق العاده زیادش یعنی تعداد زیاد پیوندهای داخلی مفید به صفحات خود سایت.

دوم اینکه برخلاف یک سری برداشت های اشتباه، ویکی پدیا مطالب باکیفیتی دارد.

سوم اینکه این سایت ساختار و قالبی دارد که دنبال کردن مطالب در آن خیلی راحت است و همین باعث میشود کاربرهای سایت به راحتی از آن استفاده کنند و برای بازدید سایت و دسترسی به اطلاعات مشکلی نداشته باشند و راحت بتوانند به مطلب بعدی بروند به زبان ساده تر ویکی پدیا طراحی سایت کاربرپسندی دارد.

آخر هم اینکه پیونددهی داخلی ویکی پدیا خیلی خیلی قوی است. تقریبا تمام کلمات یا عبارت های یک مقاله که در ویکی پدیا توضیحی دارند، به توضیحشان لینک شدند. تمام این عوامل در کنار هم باعث شده که ویکی پدیا برای میلیون ها عبارت رتبه بگیرد.
اما با همه این ها، رقابت با سایت هایی مثل ویکی پدیا و یا حتی صفحات خود گوگل نشدنی نیست. فقط هزینه بر و زمانبره. اینجاست که باید استراتژی داشته باشید. سئوی شما چطوری میتونه بدون مقابله با این غول ها، نتیجه بگیره؟

 

  •  رقیبتان را انتخاب کنید

 

وقتی رقیبتان را پیدا کردید، میتوانید برای رقابتتان یک استراتژی انتخاب کنید. در این بخش از مقاله به چند نکته اشاره میکنیم که بتوانید بدون نگرانی از ویکی پدیا های جهان ، برای کلید واژه های با ارزش رتبه بگیرید.

محلی کار کنید. تا وقتی که شرکتتان در یک محله یا منطقه خاص کار می کند، میتوانید کلیدواژه های مربوط به آن محل رو هدف بگیرید. مثلا به جای “حفاری چاه نفت” میتوانید عبارتی مثل “حفاری چاه نفت در خوزستان” را هدف بگیرید. عبارت های جستجوی محلی، در جستجوهای مرتبط تری ظاهر میشن. وقتی تیترهای اصلی و محتوای سایت را بهینه سازی می کنید، یادتون باشه که مراجع محلی رو هم در آنها بگنجانید.

مشخص کار کنید. کلیدواژه های طولانی چند کلمه ای یا خیلی دقیق هم سایت های بزرگ رقیب رو دور میزنن و هم احتمال تبدیل کاربرهایی که با جستجوی این واژه ها وارد سایتتون شدن رو افزایش میدن. مثلا بجای “لوله کشی ساختمان در تهران” روی عبارتی مثل “تعمیر سینک سوراخ در تهران” یا “تعمیر نشست لوله ها” تمرکز کنید. البته باید برای انتخاب کلیدواژه تحقیق کنید تا مطمئن بشید افرادی هم هستن که آن عبارتی که شما میخواهید استفاده کنید را جستجو می کنند. چون بی معنیست که کلیدواژه ای را هدف بگیرید که کسی اصلا دنبالش نمی گردد.

بر روی وب سایت رقبا تمرکز کنید. شما که نمیخواهید هزینه ای که برای سئو می کنید صرف رقابت با سایت هایی بشود که اصلا جزء رقبای مستقیم شما محسوب نمیشوند. مردم وقتی دنبال خدمات شما میگردند ، میدانند که از ویکی پدیا جواب نمیگیرند. پس روی آوردن سایتتان به اولین صفحه ی نتایج موتورهای جستجو تمرکز کنید و سعی کنید که بالاتر از رقبای محلی قرار بگیرید. باید مطالب خیلی خوبی بنویسید که تجربه کاربری رو ارتقا بدهد.

دنیای بهینه سازی برای موتورهای جستجو به شدت رقابتیه. به جز شما که دارید بین صنایع پیشروی دیگه برای کسب جایگاه های صفحه نتایج موتورهای جستجو رقابت می کنید، سایت های دیگری هم مثل شما دارن برای همین جایگاه ها می جنگند. برای اینکه بتونید رقابت خوبی داشته باشید باید یک استراتژی درست انتخاب کنید که علاوه بر ترافیک، روی نرخ تبدیل مشتری هم تمرکز داشته باشد. وقتی نقشه جنگتان را آگاهانه انتخاب کنید، میتوانید کسانی را به سایتتان بکشانید که احتمال تبدیل شدنشان به مشتری بیشتر از بقیه است.
به نظرتان میشود رتبه سایتمان، برای کلیدواژه های رایج عمومی، از سایت بزرگی مثل ویکی پدیا بالا بزند؟ بله. اما اینجا یک سوال دیگر هم مطرح میشود: “اصلا به زحمتش میارزد؟” تقریبا در هر موردی که بگویید، یک گزینه ای بهتر از رقابت مستقیم هم هست. که می توانید متخصصین سئوی آلماوب درباره آن جویا شوید.

مطالب دیگر

دیدگاه ها بسته شده اند